HABER DELİSİ

Dolar ne kadar? (16 Ocak dolar fiyatları)

Ekonomi [ 1808 ]
Geçen hafta tarihi zirveyi test eden kur TCMB'nin adımlarıyla bir miktar geriledi. Dolar 3,7680 liradan, euro 4,0030 liradan haftaya başladı.
İlişkili Haberler İşsizlik oranı ekimde yüzde 11,8 TBMM'de anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri Cumhurbaşkanı'ndan işadamlarına çağrı: Risk alın

Geçen hafta 3,94'i aşarak tarihi rekor seviyelere tırmanan kur yeni haftaya 3,76'lı seviyelerden başladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, geçen hafta bankaların borç alabilme limitlerini 11 milyar TL'ye düşürdü. Bankalararası Para Piyasası'nda bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere toplam 22 milyar TL'ye düşürüldü. Hafta içinde 3,94 ile tarihi rekor kıran dolar, Merkez Bankası'nın müdahaleleriyle gerileyerek haftayı 3,78 seviyelerinde tamamladı. Merkez Bankası'nın bundan sonraki adımları da piyasalar tarafından takip edilecek.

Uzmanlar, TCMB'nin bugün de haftalık repo ihalesi ile fonlama yapıp yapmayacağının piyasada en önemli belirleyici olacağını söylediler.

TCMB'nin haftalık vadede yüzde 8 faizden repo ihalesi ile fonlama yapmaması hem de diğer fonlamalardan limiti düşürmesi bankaların TL maliyetlerini artırırken önceki Merkez Bankası yönetimleri döneminde de "örtülü faiz artışı" olarak adlandırılan sürece benzerliği ile dikkat çekiyor. TCMB'nin TL likiditesini sıkılaştırılma adımları TL'deki sert değer kayıpları ve gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmanın bir bölümünü ortadan kaldırdı.

Cuma günü akşam saatlerinde 3,7650 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 09.03'te 3,7636/3,7665 seviyesinden işlem gördü. Euro ise 3,9948/4,0018 seviyesinde işlem görüyor. Öte yandan piyasada siyasi gelişmeler de takip edilmeye devam ediliyor.

#haber