HABER DELİSİ

Esnafa işsizlik fonu geliyor

Ekonomi [ 554 ]
Doğal afetler ya da ekonomik kriz gibi elinde olmayan sebeplerle işyerini kapatmak zorunda kalan esnafa işsizlik fonu geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bir altyapı oluşturduk, çalışmayı bir hafta on gün içinde Başbakanımıza sunacağız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Üçlü Danışma Kurulu toplantısına katıldı.

"İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı Taslağı" gündemiyle toplanan Kurulun açılış konuşmasını yapan Müezzinoğlu, taslak ile ilgili, "Bu düzenlemenin, işçi ile işveren arasındaki sorunları azaltacak, iş mahkemelerinin iş yükünü azaltacak, karşılıklı hakkaniyeti daha iyi noktalara taşıyacak bir düzenleme olmasını temenni ediyoruz. Bu gayretle çalışmaları yapıyoruz. Paydaşlarımızın önerilerinden son şeklini verip, TBMM'ye havale edeceğiz." dedi. 

Bir basın mensubunun, esnafa yönelik bir işsizlik fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmaların ne aşamada olduğunu sorması üzerine Müezzinoğlu, şu bilgileri verdi:

"Esnaf Fonunun kurulması çalışmalarını Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile birlikte yürütüyoruz. Bir alt yapı oluştu. İnşallah önümüzdeki 1 hafta, 10 gün içinde çerçeveyi ilgili sivil toplum örgütlerimizle görüşüp, netleştirdikten sonra sayın Başbakanımıza sunacağız. Ona göre düzenlemenin takvimini belirleyeceğiz."

#haber