HABER DELİSİ

"2017'de kafa yoracağımız konu bu"

Güncel [ 289 ]
Rusya ziyareti kapsamında Tataristan'a giden Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada Rusya ile ilişkilere değindi. Yıldırım, "Temennimiz insanların ve malların rahatça dolaşmasının önündeki bütün engellerin kaldırılması. 2017 yılında kafa yoracağımız konu budur" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti'ni ziyaret etti.

Kazan'da düzenlenen Türkiye-Tataristan iş forumu toplantısında konuşan Yıldırım, açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Rusya ile Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesiyle beraber Tataristan'da da yatırımlar artacak. Tataristan'ın gelişmiş olması ilişkilerimiz bakımından öneme sahip. Enerji başta olmak üzere Rusya Federasyonu ile büyük projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projelerde Tataristan da yer alabilir.

Rusya ile devam eden normalleşme süreciyle Tataristan ile bağları daha da ileriye taşıyacağız. 2023 yılına kadar Rusya ile 100 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak gibi niyetimiz var.

Dün Moskova'daydık. Medvedev ve Putin ile görüşmeler yaptık. İlişkileri gözden geçirdik. Her iki ülkenin kalkınması ve refahı bakımından uygun şartlar olduğu konusunda mutabakata vardık. 

Bölgenin en güçlü ülkeleri Rusya ve Türkiye ilişkileri geliştirecek. Bu ilişkiler enerji ile sınırlı değil. Birçok sektörü kapsayacak şekilde çeşitlendirilecek. Bunun alt yapısı hazırlandı.

Karma ekonomik komisyon toplantısı yaptık. Gıdadaki bazı yasaklar kalktı. İstihdama getirilen kısıtların da kaldırılması konusunda talebimizi ilettik. Temennimiz ticaretin, taşımacılığın önündeki, insanların ve malların rahatça dolaşmasının önündeki bütün engellerin kaldırılması.

2017 yılında kafa yoracağımız, başarmaya çalışacağımız konu budur. Bunu başaracağımıza inanıyorum çünkü bu iradeyi her iki ülkenin yönetimlerinde, yöneticilerinde en üst düzey yöneticilerinde görüyoruz."

#haber