HABER DELİSİ

Kaza yapan develere plakalı çözüm 

Güncel [ 279 ]
İran trafik kazalarına karışan develerin sayısındaki artış nedeniyle develerin de motorlu araçlar gibi plaka taşımasına karar verdi.
İlişkili Haberler N Hayat... Bebek devenin ilk adımları! Google'dan develi çözüm Hem develer hem sahipleri güreşti

Son dönemde develerin karıştığı trafik kazalarındaki artışın önüne geçmek için ilginç bir yol izleme kararı alan İran, develerin de motorlu taşıtlarda olduğu gibi plakaya sahip olmasına karar verdi. 

100 BİN DEVE KAYIT ALTINA ALINDI

Özellikle ülkenin kırsal kesiminde yoğun bir biçimde kullanılan bu hayvanların karıştığı trafik kazalarında can kayıpları yaşandığının altını çizen yetkililer, şimdiden 100 bin deveye kişisel kayıt numarası verildiği bilgini paylaştı. 

Yapılan açıklamada söz konusu karardan sonra, kazaya karışan develerin ve sahiplerinin daha rahat takip edilebileceği ve cezai işlem uygulanabileceğinin de altı çizildi. 

Develerin kayıtsız olması sadece trafikteki kaosu ortadan kaldırmayacak. Bu karar ile kaçakçılığın da önüne geçilmek isteniyor. 

KAÇAKÇILIĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLİR Mİ?

Özellikle ülkenin Afganistan sınırında bulunan Sistan ve Baluchestan bölgelerinde kaçakçılığın develerle yapıldığını belirten yetkililer develerin plaka sahibi olması ile her hayvanın ve dolayısıyla sahibinin de kayıt altına alınacağının altını çiziyor. 

#haber