HABER DELİSİ

Trump teknolojinin devleriyle buluştu

Güncel [ 484 ]
Beyaz Saray'a çıkmasına yaklaşık 1 ay kalan Donald Trump, Apple, Microsoft, Amazon ve Google CEO'larının da aralarında olduğu çok sayıda isimle bir araya geldi. CEO'lara "Beni istediğiniz zaman arayabilirsiniz" diyen Trump, teknoloji dünyasından iki ismin kendisine danışmanlık yapacağını da açıkladı.

ABD Başkanlığına seçilen ve görevine 20 Ocak 2017'de başlaması beklenen iş adamı Donald Trump, Amerikalı dev teknoloji şirketlerinin üst yöneticileriyle (CEO) bir araya geldi.

Toplantıya, Tesla Motors'un kurucusu ve CEO'su Elon Musk, Apple CEO'su Tim Cook, Microsoft CEO'su Satya Nadella, e-ticaret firması Amazon'un CEO'su Jeff Bezos, Google'ın ana şirketi Alphabet'in CEO'su Larry Page, Facebook yöneticisi Sheryl Sandberg, Intel CEO'su Brian Krzanich, yazılım devi Oracle'ın yöneticisi Safra Catz, IBM CEO'su Ginni Rometty ve ağ teknoloji şirketi Cisco'nun CEO'su Chuck Robbins katıldı.Toplantı, ABD'nin teknoloji merkezi kabul edilen Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi ile Beyaz Saray arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçladığı bildirilen Trump'ın New York'taki ofisinde düzenlendi.

Seçim kampanyası sırasında üretimlerini ABD'den yurt dışına taşıyan Amerikalı teknoloji şirketlerini eleştiren Trump, toplantıda uluslararası ticaret anlaşmalarını geliştirme ve Amerikalı teknoloji şirketleri için ticareti daha kolay hale getirme sözü verdi.

"İSTEDİĞİNİZ ZAMAN BENİ ARAYIN"

Amerikalı teknoloji şirketlerinin CEO'larını işaret eden Trump, "Dünyada sizin gibi hiç kimse yok. İnovasyonlara devam etmenizi istiyoruz. Bunun için sizin yanınızda olacağız. Beni ve personelimi istediğiniz zaman arayabilirsiniz. Burada resmi bir emir komuta zinciri yok." diye konuştu.

İKİ ÖNEMLİ İSİM DANIŞMANLIK YAPACAK

Trump, özel araç sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan tanıyan Uber'in CEO'su Travis Kalanick ile uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors'un kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın kendisine idari danışmanlık yapacağı bilgisini de paylaştı. Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komite Başkanı olarak görevini sürdüren ve 20 Ocak'tan sonra Trump'ın Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğüne atanması beklenen Reince Priebus da toplantıda yeni iş alanları oluşturma ve ekonomik büyümeyle ilgili yapıcı görüşmeler sağlandığını aktardı.

#haber